کامکارها گروه موسیقی خانوادگی

گروه موسیقی کارمکارها در سال 1344 برای نخستین بار در سنندج به عنوان گروهی خانوادگی به سرپرستی استاد حسن کامکار تشکیل شد .
 
گروه موسیقی کارمکارها در سال 1344 برای نخستین بار در سنندج به عنوان گروهی خانوادگی به سرپرستی استاد حسن کامکار ( ویلن ) و عضویت هوشنگ ( آکاردئون ) , بیژن ( خواننده ) , پشنگ ( سنتور ) , قشنگ ( خواننده و ویلن ) و ارژنگ ( تنبک ) تشکیل شد و برنامه های متعددی را در باشگاه افسران , مدارس و تالارهای شهر سنندج اجرا کردند. کامکارها اولین تمرینات خود را شب ها در کنار حوض کوچک حیاط منزل شان انجام می دادند. با بزرگ شدن فرزندان , به تدریج این گروه موسیقی متکامل تر شد , از نظر آنسامبل انسجام بیشتری پیدا کرده و در سال 1348 با اعضای خود , هوشنگ ( ویلن ) , بیژن ( تار و خواننده ) , پشنگ ( سنتور ) , قشنگ ( خواننده ) , ارژنگ ( تمبک ) , ارسلان ( عود ) و اردشیر ( کمانچه ) کنسرت هایی را به صورت رسمی در برخی از شهرهای کردستان و همچنین شهر ارومیه برگزار کرد.
 
اردشیر کامکار , متولد 1341 , سنندج
 
اردوان کامکار , متولد 1347 , سنندج
 
بیژن کامکار , متولد 1328 , ارومیه
 
ارسلان کامکار , متولد 1339 , سنندج
 
ارزنگ کامکار , متولد 1335 , سنندج
 
هوشنگ کامکار , متولد 1325 , سنندج
 
هانا کامکار , متولد 1359 , تهران
 
قشنگ کامکار , متولد 1332 , سنندج

بعد از سال 1350 برهی از افراد خانواده از جمله هوشنگ , بیژن , پشنگ و ارسلان برای فراگیری موسیقی آکادمیک به تهران آمده و در دانشکده هنرهای زیبا به تحصیل مشغول شدند . ( ارزنگ در آن دوره در رشته نقاشی تحصیل می کرد ) . پس از چندی کامکارها به اتفاق محمدرضا لطفی , حسین علیزاده , پرویز مشکاتیان و تنی چند از دیگر هنرمندان , گروه های شیدا  عارف را تشکیل دادند . این دو گروه کنسرت های موفقیت آمیزی را با خوانندگی محمدرضا شجریان و شهرام ناظری به اجرا گذاشته و آثاری را ارائه کردند که بی تردید از جمله آثار به یاد ماندنی موسیقی ستنی ایران به شمار می آیند .
اولین کنسرت های رسمی این خانواده با نام « گروه کامکارها » در اوایل دوران پس از انقلاب در مجموعه آزادی و تالار وحدت اجرا شد که در برگیرنده سه قسمت : موسیقی فارسی , تکنوازی سنتور اردوان و موسیقی کردی بود . در سال 1368 امید لطفی , فرزند قشنگ و محمدرضا لطفی , به گروه پیوست و نوازندگی تار گروه را به عهده گرفت .
کامکارها در کنسرت های اخیرشان برخی از استعدادهای جوان را نیز در کنار خود جای داده اند.
این گروه کنسرت های متعددی در داخل و خارج از کشور اجرا نموده و در اکثر فستیوال های بزرگ موسیقی جهانی از جمله WOMAD به مدیریت پیتر گابریل , سامراستیج ( نیویورک ) و اکثر تالارهای بزرگ و مهم اروپا و آمریکا همواره حضوری قدرتمندانه و تحسین برانگیز داشته است .
 
 استرالیا - تابستان 1387
 
 سوئد - تابستان 1386
 
سالن الیزلبت لندن - بهار 2003

گروه کامکارها در اکثر شهرهای کردستان عراق کنسرت هایی را برگزار کرده , همچنین در سال 1380 برای اولین بار در تاریخ کشور ترکیه توانست برنامه موسیقی کردی را در شهرهای استانبول و دیار بکر اجرا کند که نقطه عطفی در رخدادهای موسیقی این مناطق به شمار می آید. از دیگر اجراهای مهم کامکارها , می توان به شرکت در فستیوال موسیقی لوچیانو بریو, آهنگساز بزرگ و مدرن ایتالیایی اشاره کرد ؛ این کنسرت ها که در سال 1388 در بسیاری از شهرهای انگلستان اجرا شد , حاصل همکاری گروه کامکارهای و ارکستر سیمفونیای لندن و نشان دهنده هماوایی دو نوع موسیقی کردی و موسیقی مدرن جهانی بود که توجه بسیاری از صاحبنظران و علاقمندان موسیقی را به خود جلب کرد.
 
کردستان عراق - تابستان 1385

اجرا کنسرتینو کمانچه با ارکستر سمفونیک « مالمو » ی سوئد در سال 1384 نیز یکی دیگر از موفقیت های این گروه در همین دوران بود .
گروه کامکارها علاوه بر اجرای صحنه ای , آلبوم های متعددی را عرضه کرده است که از آن جمله می توان به اورامان , زردی خزان , شیلره , گلاویژ , کامکارها , آگری زیندو , گل نیشان , پرشنگ , کانی سیی , سماع ضربی های ( برای سازهای کوبه ای ) , سه نوازی و تکنوازی , به یاد صبا , ئه وراد و ایمشو اشاره کرد . هر یک از اعضای گروه کامکارها , علاوه بر این موارد , به تنهایی نیز آثار متعددی را در قالب آلبوم , موسیقی متن فیلم , تالیف و ترجمه کتاب ارائه کرده اند که در شرح حال تک تک شان مورد اشاره قرار خواهد گرفت .
 
هشتصدمین سال تولد مولانا - دانشگاه تهران - تیرماه 1386
 
جشنواره موسیقی فجر - تالار وحدت - بهمن 1382
 
تالار بزرگ کشور - شهریور 1386
 
این گروه با دعوت از دیگر اساتید موسیقی کشور , در سال 1376 آموزشگاه آزاد موسیقی کامکارها را در تهران بنیان نهاد که تا به امروز به فعالیت خود ادامه داده و سهم به سزایی در معرفی چهره های مستعد و جدید به جامعه هنری کشور داشته است.     

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 16 شهریور 1390    | توسط: حسین اسدی    |    | نظرات()